Zapotrzebowanie na ekspertów Data Science i pokrewnych obszarów związanych ze zbieraniem i przetwarzaniem danych wzrosło w ostatnim kwartale niemal o 60 proc. Specjaliści z tego obszaru zarobią nawet 25 tys. zł miesięcznie – wynika z analizy przeprowadzonej przez branżowy portal pracy Just Join IT. Na więcej ofert od pracodawców mogą liczyć także specjaliści ds. Business Intelligence, Python oraz .NET Developerzy, jak również DevOpsi. Łączna liczba ofert w branży IT wzrosła o ponad 2 proc.

Dane to nowa ropa w cyfrowej ekonomii XXI wieku. Stąd rosnące zapotrzebowanie na inżynierów i analityków danych. Według statystyk największego portalu pracy dla branży technologicznej – Just Join IT – w III kwartale 2022 roku w kategorii Data opublikowano o 58 proc. więcej ofert pracy w porównaniu z poprzednim kwartałem. Jak szacuje Just Join IT, łączna liczba ofert dla wszystkich kategorii i technologii w sektorze IT wzrosła w ostatnim kwartale o 2,6 proc.

Kategoria Data zawiera oferty pracy obejmujące pełne spektrum inżynierii danych, od zbierania po zaawansowaną analizę i wykorzystanie w produktach oraz usługach. Znajdują się w niej również oferty pracy przyszłości dla specjalistów zajmujących się obszarami uczenia maszynowego (ML) oraz sztucznej inteligencji (AI), a także stanowiska związane z zarządzaniem bazami danych.

(źr. Just Join IT)

Duży wzrost liczby ofert pracy w segmencie Data wskazuje, że odpowiednie zarządzanie tym obszarem znajduje się coraz wyżej na liście priorytetów dla firm i korporacji. Dzięki Data Science można generować olbrzymią wartość biznesową: nie tylko szybciej rozwijać produkty i więcej zarabiać, ale także minimalizować ryzyko czy mnożyć oszczędności w czasie – komentuje cytowany w komunikacie Michał Szum, Head of Customer Care w Just Join IT.

Oprócz wzrostu liczby ofert, znacząco wzrosło także wynagrodzenie dla speców od danych. W II kw. 2022 inżynierowie mogli liczyć na zarobki w przedziale 17 400 – 24 000 zł miesięcznie. Średnia z trzeciego kwartału ukształtowała się na poziomie 21 100 – 25 800 zł, co oznacza wzrost dolnych widełek o 21,6 proc., a górnych o 7,3 proc.

Drugą najszybciej rosnącą kategorią ogłoszeń IT w Q3 2022 był segment Analytics. To zawody związane z Business Intelligence, takie jak analityk biznesowy czy analityk systemowy. Ogółem Just Join IT odnotowało wzrost liczby ofert pracy w tym obszarze o 14,47 proc. kwartał do kwartału. Wzrosły także zarobki ekspertów: średnio w Q2 2022 mogli oni liczyć na wynagrodzenie rzędu 15 100 – 19 800 zł. Na koniec III kwartału wynosiło ono już 16 600 – 20 500 zł (wzrost odpowiednio o 10 i 3 proc.).

(źr. Just Join IT)

Poza kategoriami Data i Analytics, na wzrost liczby ofert pracy w Q3 2022 mogli liczyć także Python (5,32 proc. więcej ogłoszeń) i .NET Developerzy (3,13 proc.) oraz DevOpsi (2,39 proc.), czyli eksperci, którzy w swojej pracy i podejściu łączą elementy rozwoju oprogramowania z utrzymaniem infrastruktury. Wzrastały także kategorie związane z architekturą systemów, administrowaniem sieci oraz wsparciem klientów (IT support). Zmniejszenie liczby wakatów do obsadzenia zaobserwowano m.in. w kategoriach ogłoszeń dla programistów języka Ruby czy specjalistów projektujących produkty lub usługi pod doświadczenia użytkowników (UX).

Najważniejsze fakty:

  • łączna liczba ofert pracy w IT wzrosła o 2,6 proc. kwartał do kwartału,
  • zapotrzebowanie na ekspertów Data Science wzrosło o niemal 60 proc., a na analityków biznesowych o ponad 14 proc.,
  • we wszystkich 5 najbardziej poszukiwanych kategoriach nastąpił wzrost wynagrodzenia,
  • na najwyższe podwyżki mogą liczyć programiści Pythona (dolne widełki +42% proc. górne +9%),
  • najwięcej, bo nawet do 27 tys. zł, zarobią DevOpsi.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek