Rynek pamięci masowych dla przedsiębiorstw (#enterprisestorage) szybko rośnie i ewoluuje. Zróżnicowanie, złożoność i szybkość przyrostu danych zwiększają zapotrzebowanie na wydajniejsze i skalowalne rozwiązania do przechowywania danych, takie jak #cloudstorage i #objectstorage (pamięci masowe w chmurze i obiektowe pamięci masowe). IDC prognozuje, że do 2027 roku rynek pamięci masowych dla przedsiębiorstw będzie średniorocznie rosnąć w tempie 6,5% (CAGR) napędzany: sztuczną inteligencją (#AI), #edgecomputing, planowaniem zasobów przedsiębiorstwa i wzrostem ilości treści generowanych przez użytkowników.

Charles Cook, dyrektor w Dell Technologies, na swoim koncie w serwisie LinkedIn zebrał trendy i kluczowe czynniki wzrostu rynku enterprise storage wskazywane przez analityków rynku ICT.

Chmura/chmura hybrydowa (cloud/hybrid cloud). Rośnie popularność modelu OPEX i chmury hybrydowej. Do 2025 r. 75% pamięci masowych dla przedsiębiorstw będzie wdrażanych w modelu opartym na zużyciu, a 70% rozwiązań enterprise storage będzie oferowana w modelu hybrydowym (Gartner).

Obiektowa pamięć masowa (object storage). Ten segment wyróżnia się szybkim rozwojem odpowiadając na zapotrzebowanie na pamięć masową, kopie zapasowe i dane nieustrukturyzowane. Według prognoz IDC, wartość rynku obiektowych pamięci masowych wzrośnie z 18 mld dolarów w 2021 r. do 50 mld dolarów w 2027 r.

AI/ML (artificial intelligence – sztuczna inteligencja/machine learning – uczenie maszynowe). punkt krytyczny AI został osiągnięty w 2023 r. i wiele firm analitycznych przewiduje, że w ciągu najbliższych kilku lat nastąpi supercykl AI. Analitycy IDC przewidują, że do 2025 r. sztuczna inteligencja będzie odpowiadać za 40% wszystkich obciążeń centrów danych. Wydatki na infrastrukturę dla aplikacji sztucznej inteligencji spowodują wzrost nakładów inwestycyjnych (CAPEX) na centra danych do ponad pół biliona dolarów do 2027 roku, prognozuje Dell’Oro Group.

Rozwiązania definiowane programowo (software-defined). Zwiększają elastyczność i opłacalność. Według prognoz IDC, ten segment wzrośnie z 3 mld dolarów w 2021 r. do 10 mld dolarów w 2025 r.

(źr. IDC)

All-flash, NVMe (Non-Volatile Memory express), SCM (Storage Class Memory). Szybkie, nieulotne pamięci masowe stosowane są do wymagających obciążeń. 72% badanych przez 451 Research specjalistów ds. pamięci masowych planuje wdrożenie NVMe w ciągu 3 lat. IDC szacuje, że wartość segmentu SCM wzrośnie do 22 mld dolarów do 2027 r.

AIOps (Artificial Intelligence for IT Operations). AIOps (sztuczna inteligencja dla operacji IT; termin wprowadzony przez firmę Gartner w 2016 r. dla technologii analitycznej uczenia maszynowego, która usprawnia analizę operacji IT) pozwala na automatyczne wykrywanie i reagowanie na krytyczne problemy IT, takie jak: ataki ransomware, obniżona wydajność aplikacji czy wykorzystanie pojemności. 70% przedsiębiorstw planuje wdrożyć w ciągu najbliższych 3 lat rozwiązania pamięci masowej oparte na sztucznej inteligencji (IDC).

Ochrona danych. Wzrost o 7,7% CAGR ze względu na zaawansowanie i częstotliwość cyberataków. W ciągu ostatnich 5 lat liczba naruszeń danych wzrosła o 67%. Średni koszt naruszenia danych wynosi 4 mln dolarów, a średni czas usunięcia naruszenia to 67 dni (IBM, Verizon). Do 2025 r. 60% wszystkich przedsiębiorstw będzie wymagało, aby produkty pamięci masowej posiadały zintegrowane mechanizmy ochrony przed oprogramowaniem ransomware, co oznacza wzrost w porównaniu z 10% w 2022 r. (Gartner).

Storage Networking. Przełączniki NVMe-oF i 400/800 GbE mają spełniać zwiększone wymagania w zakresie wydajności i skalowalności przy jednoczesnym zmniejszeniu złożoności. Wartość segmentu NVMe-oF (NVMe over Fabrics) wzrośnie do 6 mld dolarów do 2027 r. (IDC). NVMe-oF to mechanizm przesyłania danych między komputerem i dyskiem SSD za pośrednictwem sieci, takich jak Ethernet, Fibre Channel czy InfiniBand.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek