Lockdowny wymuszone przez pandemię COVID-19 spowodowały m.in. wzrost zapotrzebowania na przetwarzanie danych na brzegu sieci, czyli bliżej użytkownika końcowego. Zjawisko #edgecomputing dotyczy m.in. zdalnego oraz hybrydowego nauczania i pracy, handlu internetowego a także usług z zakresu telemedycyny.

W rezultacie, według prognoz IDC, globalne roczne wydatki na infrastrukturę brzegową mają wzrosnąć do 250 mld dolarów do 2024 r.

Eksperci firmy Vertiv w swoim raporcie „Z centrum danych przedsiębiorstwa na brzeg sieci: szybsze wdrażanie złożonej infrastruktury IT i zarządzanie nią” wskazują na najważniejsze trendy kształtujące przyszłość modelu przetwarzania na brzegu sieci:

  • Rozwój infrastruktury IT. W czasie pandemii 46 proc. wszystkich firm zwiększyło poziom inwestycji w chmurę hybrydową, aby umożliwić pracę zdalną, oferowanie usług cyfrowych w większej skali i przenoszenie zasobów obliczeniowych bliżej użytkowników. Miało to na celu zwiększenie ich komfortu pracy i użytkowania aplikacji.
  • Nowe możliwości dzięki sieci 5G. Przepustowość w sieci 5G jest 10-krotnie wyższa w porównaniu z wcześniejszymi generacjami sieci komórkowych i umożliwia przetwarzanie ogromnych ilości danych przy minimalnych opóźnieniach. Dzięki temu możliwe jest działanie rozwiązań Internetu rzeczy (IoT) oraz korzystanie z narzędzi do automatyzacji procesów i analityki, wyposażonych w mechanizmy sztucznej inteligencji.
  • Rosnąca złożoność infrastruktury IT. Zespoły ds. IT potrzebują bezpiecznego, zdalnego dostępu do szerokiej gamy urządzeń różnych producentów, co sprawia, że zarządzanie infrastrukturą IT staje się utrudnione.
  • Możliwość fizycznego dostępu do zasobów IT nie jest zagwarantowana. Podczas pandemii wiele czynności związanych z pracą systemów IT było realizowanych zdalnie. Odpowiedzialni za nie pracownicy mogą, ale nie muszą mieć dostępu do takich lokalizacji jak serwerownie w obiektach kolokacyjnych. Ponadto, zazwyczaj nie jest możliwe natychmiastowe wysłanie personelu IT lub lokalnych usługodawców do obiektów zawierających infrastrukturę brzegową.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logo-Integrakom-biale-tlo.jpg
PARTNER TEMATU

Dla zespołów IT w firmach podstawowym wyzwaniem jest zarządzanie rosnącą ilością zasobów służących do przechowywania danych – od szaf sieciowych i serwerowych po modularne i mikrocentra danych. Jak przekonują eksperci Vertiv, zastosowanie rozwiązań do zdalnego i bezpiecznego monitoringu oraz sterowania całą infrastrukturą IT, pozwala obsługiwać rosnącą liczbę użytkowników i urządzeń – także w przypadku, gdy pracownicy potrzebują skorzystać ze streamingu danych w rozdzielczości 4K.

(grafika tytułowa źr. Vertiv)

Napisane przez Stefan Kaczmarek