W przedsiębiorstwach trwa exodus do chmury, a jednocześnie utrzymuje się tendencja do zmniejszania wydatków na własny sprzęt informatyczny. Wiele wskazuje, że polski rynek usług chmurowych podąża drogą rozwoju globalnego rynku cloud computing. Czy ostatecznie chmura odeśle tradycyjną infrastrukturę IT do lamusa? Jakie są współzależności między nimi? Na takie m.in. pytania szukali odpowiedzi uczestnicy IDC Modern Infrastructure Forum 2017.

Koabitacja chmury i własnej infrastruktury. Wyniki ankiety na żywo wśród uczestników IDC Modern Infrastructure Forum 2017

Drożejący dolar amerykański w połączeniu z rosnącą liczbą firm przenoszących swoje aplikacje i zasoby IT do chmury na początku kwietnia br. skłoniły analityków Gartnera do weryfikacji swoich prognoz globalnych wydatków IT na 2017 r. Ofensywa platform chmurowych, wysyp ofert typu PaaS (Platform-as-a-Service) czy IaaS (Infrastructure-as-a-Service) zwiększają dynamikę zmian w środowisku IT – firmy w konsekwencji potrzebują mniej sprzętu do własnych serwerowni.

Infrastruktura czy chmura?

Czy chmura odeśle tradycyjną infrastrukturę IT do lamusa? Jakie są współzależności między nimi? Te dwie kwestie zdominowały prezentacje i dyskusje podczas IDC Modern Infrastructure Forum 2017 – konferencji zorganizowanej w Warszawie 27 czerwca 2017 r. przez IDC Poland. Cloud computing to rynek, przed którym nie ma ucieczki. Pamięci masowe w chmurze i presja cenowa to jego motory napędowe, dzięki którym rośnie on o około 1/5 rocznie – podkreślali analitycy IDC.

Slajd z prezentacji IDC podczas „IDC Modern Infrastructure Forum 2017”

W ramach konferencji zaprezentowano najnowsze trendy w zakresie budowy nowoczesnej infrastruktury IT, uwzględniające takie najnowsze rozwiązania, jak: chmura prywatna i hybrydowa, infrastruktura konwergentna i hiperkonwergentna oraz centrum danych definiowane programowo SDDC (Software Defined Data Center).

Przekaz marketingowy z ostatnich lat sprowadzał się głównie do tego, że chmura to poszukiwanie przede wszystkim oszczędności, a nie do końca tak jest – zastrzegł na początku konferencji Jarosław Smulski, Senior Program Manager, Systems & Infrastructure Solutions, IDC Poland.

Należy mówić razem o chmurze i infrastrukturze, nie ma sprzeczności między nimi, chmura też potrzebuje innowacyjnych rozwiązań infrastrukturalnych – to najważniejsza konkluzja z konferencji IDC. Przed infrastrukturą otwartą na chmurę rysują się bardzo dobre perspektywy w horyzoncie czasowym do 2020 r. Optymalne działanie platform cloud zapewni infrastruktura konwergentna i hiperkonwergentna oraz programowalna SDI (Software Defined Infrastucture).

Pełna relacja z „IDC Modern Infrastructure Forum 2017tutaj.

Rynek cloud w Polsce – stan obecny i prognozy

Według szacunków z najnowszej edycji 2017 raportu Computerworld TOP200, polski rynek usług chmurowych w 2016 roku wart był około 732 mln zł (dla porównania, w poprzedniej edycji raportu za 2015 r. było to 611 mln zł, co wówczas stanowiło 0,6 proc. wartości całego rynku teleinformatycznego). W kategorii „Najwięksi dostawcy usług w modelu cloud w 2016 roku” pierwsza trójka to: Comarch SA (ponad 1,52 mln zł), IBM Polska (0,93 mln zł) i LiveChat Software (0,70 mln zł). Za podium znalazły się firmy COIG SA (0,59 mln zł) i Atos Polska (0,43 mln zł).

Slajd z prezentacji IDC podczas „IDC Modern Infrastructure Forum 2017”

Według estymacji IDC Poland, rynek cloud computingu w Polsce w 2016 r. miał wartość 630 mln zł (160 mln USD), a w tym roku powinien przekroczyć próg 800 mln zł, rosnąc do 2019 roku pięć razy szybciej niż rynek tradycyjnych usług IT. Analitycy IDC przewidują, że rynek cloud computing w Polsce ma w 2019 r. osiągnąć wartość około 450 mln dolarów, tj. ok. 11 proc. całego krajowego rynku usług IT.

Jeśli nie nastąpi nic niespodziewanego, w 2017 wartość chmury publicznej w Polsce powinna przekroczyć 200 mln dolarów, czyli ok. 800 mln zł. Szacujemy, że do 2019 r. polski rynek chmury publicznej będzie rósł średnio 5 razy szybciej niż rynek tradycyjnych usług IT, co oznacza, że nie odstajemy pod względem inwestycji w cloud computing od światowej średniej. Średnie tempo inwestycji w chmurę publiczną do 2019 r. globalnie wyniesie 21,5 proc., gdy tymczasem w Polsce będzie to 18,6 proc. – komentuje Ewa Zborowska z IDC.

Slajd z prezentacji IDC podczas „IDC Modern Infrastructure Forum 2017”

Zainteresowanie chmurą systematycznie rośnie i – wraz z postępującą cyfrową transformacją biznesu – będzie ono zmieniało dotychczasowe modele systemów IT wewnątrz przedsiębiorstw. Nawet mimo obawy o bezpieczeństwo danych, która powinna szybko zanikać w dobie dużego wyboru rozwiązań chroniących infrastrukturę ICT – przekonuje Robert Mikołajski, kierownik działu rozwoju biznesu w firmie Atman i dodaje: – Zgodnie z wyliczeniami Onex Group co druga firma z polskiego sektora MŚP korzysta z co najmniej jednego rozwiązania w chmurze obliczeniowej. Analitycy Intela przebadali natomiast stopień adaptacji chmury w dużych przedsiębiorstwach, który wyniósł 36 proc. Zgodnie z naszym profilem klientów największymi odbiorcami usług outsourcingu IT są sektory PHU, IT i telekomunikacyjny. Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy przychody, przoduje sektor finansowy – to on, telekomunikacja i branża IT łącznie stanowią 3/4 wpływów.

Więcej:

  • krajowy rynek usług chmurowych a globalny rynek cloud computing,

  • opinie i komentarze ekspertów (Oktawave, Oracle, Atman) dotyczące rynku usług chmurowych,

  • prognozy analityków (PMR, Gartner, IDC Polska),

– w artykule „Wzrost zachmurzenia krajobrazu IT w Polsce” opublikowanym w czerwcowym numerze magazynu „IT Reseller” nr 9-10/2017 (s. 32).

Napisane przez Stefan Kaczmarek