Gwałtowny przyrost danych, stopniowe upowszechnianie się repozytoriów z dużymi zbiorami danych (big data lakes) w przedsiębiorstwach, zwiększone zapotrzebowanie na przechowywanie danych w chmurach prywatnych i hybrydowych oraz rosnący popyt na programowalne i skalowalne infrastruktury storage’owe powodują, że pamięci obiektowe stają się technologią mainstreamową. 

Pamięci obiektowe można traktować jako alternatywę albo uzupełnienie dla tradycyjnych pamięci masowych opartych na plikach. Oferują one większą skalowalność i (potencjalnie) lepsze zarządzanie danymi i metadanymi. Jednak jeszcze do niedawna pamięci obiektowe były postrzegane jako technologia niszowa dla przedsiębiorstw, obecnie stając się jednym z fundamentów chmurowych pamięci masowych.

Wydłużająca się lista rozwiązań pamięci obiektowych wprowadzanych na rynek zarówno przez głównych dostawców pamięci masowych, jak i startupy, to kolejny dowód na rosnące znaczenie pamięci obiektowych. Co więcej, po rozwiązania te sięga się wdrażając rozwiązania NAS (Network-Attached Storage), a niektórzy producenci pamięci obiektowych pozycjonują swoje produkty jako alternatywa dla NAS.

Wojciech Janusz, inżynier systemowy Dell EMC

Wojciech Janusz, inżynier systemowy Dell EMC

– Pamięci obiektowe były postrzegane jako rozwiązania dla wielkich firm, jak banki czy operatorzy telekomunikacyjni. Jednak wynikało to z wysokiej ceny aplikacji pisanych pod konkretne zastosowanie. Dziś jest dostępne otwarte API, niezależne od platformy i systemu operacyjnego, coraz więcej jest też bibliotek i gotowych aplikacji – także mobilnych – z których mogą skorzystać również mniejsze podmioty. W naturalny sposób zwiększa to zainteresowanie także pamięciami obiektowymi – przekonuje Wojciech Janusz, inżynier systemowy Dell EMC. I dodaje: – Pamięć obiektowa jest nie tyle alternatywą, co uzupełnieniem systemów plikowych. Jest to najtańsza i najbardziej niezawodna metoda rozproszonego, długoterminowego składowania informacji. W przeciwieństwie do systemów plikowych, pamięci obiektowe wymagają aplikacji, które udostępniają i zarządzają zgromadzonymi informacjami. Na przykład archiwum genealogiczne województwa kujawsko-pomorskiego w pamięci obiektowej przechowuje obrazy ksiąg parafialnych i meldunkowych.

Prognozy

Analitycy zgodnie przewidują ogólny znaczący wzrost plikowych i obiektowych pamięci masowych scale-out w ciągu najbliższych kilku lat. Według IDC (raport Worldwide File- and Object-Based Storage 2014–2018 Forecast, #251626 ) całkowite przychody z systemów scale-out do 2018 r. wzrosną do  35,6 mld dolarów i ogólnej pojemności 249,1 EB, a średnioroczny wskaźnik CAGR między 2013 a 2018 rokiem zmieni się odpowiednio z 21,5 proc. do 47,9 proc. Do 2018 r. dużą ich część stanowić będą  pamięci obiektowe (obejmujące również SaaS i chmurowe NAS). W tym samym okresie wzrosty przychodów z pamięci scale-up opartych na plikach i pojedynczych serwera pamięci masowych będą wykazywać negatywną tendencję, podczas gdy ich całkowita pojemność będzie średniorocznie rosnąć o 24 proc. CAGR .

Analitycy IDC wskazują na istotny wzrost wydatków w 2015 r. na pamięci masowe klasy enterprise oparte na serwerach i hiperskalowalne infrastruktury storage’owe. Tendencje te potwierdzają po raz kolejny, że tradycyjne rozwiązania pamięci masowej są mniej atrakcyjne niż w przeszłości dla użytkowników końcowych, którzy obecnie szukają lepszego TCO i skalowalności. Obiektowe pamięci masowe są obecnie jedynym rozwiązaniem, które są w stanie z łatwością poradzić sobie z obsługą wielopetabajtowych środowisk. Rynek pamięci plikowych i obiektowych FOBS (file and object based storage) w 2018 r. będzie wart 35,2 mld dolarów, rosnąc o 21,5 proc. CAGR – szacuje IDC. Jest duże zapotrzebowanie na pamięci masowe wśród użytkowników końcowych, natomiast wyspecjalizowane infrastruktury są wymagane dla różnych typów danych i obciążeń.

Przedsiębiorstwa zaczynają budować jeziora danych (data lakes), pojawiają się też nowe wyzwania , jak na przykład internet rzeczy. Ogromne repozytoria są potrzebne do przechowywania i analizy (także w czasie rzeczywistym) danych pochodzących z różnych rozproszonych na całym świecie źródeł. Wymaga to ogromnych przepustowości dla obiektowego streamingu, niezawodności i dostępności danych rozproszonych geograficznych, czyli funkcjonalności, które oferują tylko nowoczesne platformy pamięci obiektowych.

Big data i IoT zwiększą zapotrzebowanie na pamięci obiektowe

źr. ESG

źr. ESG

W ocenie autorów raportu ESG pt. „Market Landscape Report on Object Storage” dotyczącego sytuacji na rynku pamięci obiektowych, główne trendy, które mogą zwiększyć zapotrzebowanie na pamięci obiektowe to: budowa własnych pamięci masowych (on-premise) w chmurze, internet rzeczy i analityka big data.

źr. ESG

źr. ESG

Obiektowe pamięci – dostępne w postaci wielu rozwiązań zarówno komercyjnych, jak i open source’owych, to obecnie jeden z gorących tematów na rynku storage’owym. Z raportu ESG „2015 Data Storage Market Trends” wynika, że blisko 82 proc. badanych odpowiedziało, że albo rozważa, albo już wdrożyło pamięci obiektowe. 25 proc. spodziewa się, że całkowicie wyeliminują one NAS, a kolejne 45 proc., że rozwiązania te znacząco ograniczą korzystanie z istniejących NAS.

Bez wątpienia, systemy obiektowych pamięci znajdują się na fali wzrostowej. Ich zdolność do skalowania i dostęp za pośrednictwem API sprawia, że nadają się do zastosowania wszędzie tam, gdzie tradycyjne systemy pamięci masowych po prostu nie są w stanie z nimi konkurować. Coraz częściej stają się też alternatywą dla NAS, traktowane przez niektórych dostawców pamięci obiektowych na równi z systemami NAS.

Zalety i korzyści

źr. ESG

źr. ESG

Tym, co przekonuje do tak szerokiego stosowania pamięci obiektowych jest elastyczność i trwałość, jaką charakteryzują się dane obiektowe. Pamięci obiektowe nie są uzależnione od określonego nośnika – mogą to być macierze flash lub dyski twarde. Obok niezawodności dane obiektowe gwarantują niezmienność swojej oryginalnej postaci, dzięki unikalnym identyfikatorom dołączanym do każdego obiektu. W przypadku pamięci obiektowych użytkownik może zmodyfikować obiekt i tworzyć nowe, a oryginalny obiekt pozostaje niezmieniony wedle zasady „write once, read many“. Od użytkownika zależy, czy chce usunąć oryginalny obiekt po utworzeniu zmodyfikowanej jego wersji, czy woli go zachować, by móc odwołać się do pierwotnej postaci później.

Aby przezwyciężyć ograniczenia tradycyjnych systemów pamięci masowych z dostępem plikowym i blokowym oraz niezawodnie i wydajnie obsługiwać ogromne ilości danych, systemy pamięci obiektowych zapewniają nowe możliwości, jeżeli chodzi o skalowalność, elastyczność, dostępność, bezpieczeństwo i łatwość zarządzania danymi.

Więcej:

  • o otoczeniu i szansach rynkowych plikowych i obiektowych pamięci masowych,
  • co działo się na rynku storage’owym w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
  • zastosowaniach i zaletach pamięci obiektowych

– w artykule „Pamięci obiektowe alternatywa dla NAS?” opublikowanym we wrześniowym numerze IT Reseller.

Napisane przez Stefan Kaczmarek