Przełom roku, to tradycyjny czas formułowania prognoz dotyczących kierunków rozwoju i trendów technologicznych w branży teleinformatycznej. W ostatnim w tym roku wpisie przegląd wybranych przewidywań i opinii ekspertów firmowych oraz analityków. 

Przetwarzanie danych na brzegu sieci i komputery kwantowe

Nigel Tozer, Commvault

Zarządzanie danymi stanie się bardziej zautomatyzowane i w większym zakresie sterowane przez procesy, a przetwarzanie danych przesuwać się będzie na brzeg sieci (edge computing), przewiduje Nigel Tozer, Solution Marketing Director EMEA w firmie Commvault. Choć przedsiębiorstwa szybko przenoszą swoje zasoby informatyczne do chmur, a Internet rzeczy znajduje coraz szersze zastosowanie, infrastruktury informatyczne wciąż są bardzo scentralizowane. W 2019 r. i kolejnych latach sytuacja ta będzie się zmieniać w związku z przetwarzaniem danych na brzegu sieci. Dane generowane przez systemy IoT i urządzenia mobilne umieszczone na brzegu sieci będą przetwarzane w miejscu, w którym powstają lub w jego najbliższym otoczeniu. Sprzyja to wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak autonomiczne samochody i inteligentne miasta, z drugiej strony sprawia jednak, że pojawiają się nowe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa oraz zarządzania różnymi typami danych przesyłanych z różną szybkością. Przetwarzanie na brzegu sieci oraz połączenie publicznych i prywatnych źródeł danych rozszerzy możliwości wykorzystania danych w czasie rzeczywistym oraz ułatwi realizację projektów opartych na sztucznej inteligencji.

Według Tozera, pod koniec 2019 r. mogą się pojawić pierwsze komercyjnie dostępne usługi przetwarzania kwantowego w takich obszarach, jak pamięć masowa i kryptografia. Komputery kwantowe całkowicie zmienią sposoby przetwarzania danych. Natomiast, zdaniem eksperta Commvault, technologia blockchain w 2019 r. nie zastąpi tradycyjnych technologii zarządzania danymi. Przedsiębiorstwa z różnych branż będą nadal badać możliwości jej wykorzystania, ale najprawdopodobniej skończy się na niszowych zastosowaniach. Na razie wciąż nie znamy praktycznego potencjału tej technologii rejestrów rozproszonych ani możliwości jej dostosowania do wymagań przepisów o ochronie danych, takich jak RODO.

Sztuczna inteligencja, robotyzacja, IoT i usługowy model IT

Sztuczna inteligencja, robotyzacja, internet rzeczy i postępujący proces transformacji cyfrowej to kluczowe trendy technologiczne w 2019 roku według Mateusza Macierzyńskiego, menedżera ds. systemów ITS w firmie Konica Minolta.

Mateusz Macierzyński, Konica Minolta

W nadchodzącym roku coraz powszechniej będą wykorzystywane algorytmy uczące się schematów ludzkich zachowań, takie jak asystenci systemów komputerowych, środowisk czy aplikacji. Ułatwią codzienną pracę m.in. wyszukując, sortując i filtrując dane odpowiednio do danego stanowiska i potrzeb. Coraz szybszy będzie rozwój i upowszechnianie się robotyzacji procesów biznesowych RPA (ang. robotic process automation), czyli programów komputerowych naśladujących powtarzalne czynności, które nie wymagają subiektywnej oceny człowieka. Roboty (zwane też botami) będą na przykład generowały raporty, przepisywały dane, wystawiały faktury i wysyłały je klientom.

Szacuje się, że na całym świecie do 2025 r. liczba urządzeń podłączonych do sieci wyniesie ponad 55 mld. IoT to jednak nie tylko laptopy, telefony, telewizory czy pralki. Urządzenia IoT będą coraz szerzej wkraczały do przemysłu, umożliwiając monitorowanie i automatyzację procesów, a w efekcie m.in. obniżenie kosztów działalności i rozwój firm.

Wśród trendów technologicznych wyraźnie zaznacza się również przechodzenie firm na rozwiązania chmurowe. Model subskrypcyjny, w którym ponosi się jedynie bieżące koszty działalności i eksploatacji, będzie wypierał model dużych inwestycji w infrastrukturę i konieczności ponoszenia kosztów licencji czy utrzymywania serwerów. To zjawisko szczególnie korzystne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które będą mogły korzystać z niedostępnych dotąd profesjonalnych procesów biznesowych, na bieżąco dopasowując je do swoich potrzeb.

5 technologii dla fabryk przyszłości

Automatyzacja, druk 3D połączony z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością, blockchain w systemach ERP oraz inteligentne czujniki – to 5 trendów technologicznych, które będą kształtowały nowe oblicze przemysłu funkcjonującego w cyfrowym środowisku, które przedstawili analitycy CB Insights w swoim raporcie „Future Factory: How Technology Is Transforming Manufacturing”. Według nich, przez dwie najbliższe dekady przemysł 4.0 polegać będzie głównie na podstawowej digitalizacji.

Zaawansowana automatyzacja wpłynie na zmniejszenie liczby etatów w fabrykach, zwłaszcza tych najnowocześniejszych. Powtarzalne czynności z pewnością spadną na maszyny. Ludzie natomiast zajmą się tym, co kreatywne, wymagające krytycznego myślenia, przewidywania i wrażliwości.

Drukowanie przestrzenne wchodzi w nową, bardziej dojrzałą fazę, znajdując coraz szersze zastosowania. Według ekspertów czołowym odbiorcą tej technologii będzie sektor przemysłowy.

Większość prototypów w branży produkcyjnej powstaje z wykorzystaniem metodologii CAD, czyli projektowania wspomaganego komputerowo. Popularne oprogramowanie tej klasy ma być zastępowane rozwiązaniami opartymi o wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. W niektórych przypadkach wirtualne projekty mogą wyeliminować potrzebę drukowania fizycznych modeli 3D.

Badacze z nowojorskiego Uniwersytetu Cornella udowodnili, jak duży potencjał drzemie w połączeniu technologii rozszerzonej rzeczywistości z drukiem 3D. W przedstawionym przez nich eksperymencie projektant korzysta ze specjalnych okularów i ręcznych kontrolerów do tworzenia wirtualnego modelu warstwa po warstwie. Po ukończeniu każdego elementu, ramię robota nanosi go na rzeczywisty prototyp. W przyszłości zespoły R&D wykorzystywać będą AR i VR w połączeniu z drukiem 3D oraz tradycyjnymi prototypami, zacieśniając lukę pomiędzy procesami projektowania i wytwarzania.

Z raportu PwC wynika, że wielu największych producentów przemysłowych posiada nawet po 100 różnych systemów ERP. Receptą na ten problem ma być blockchain i technologia rozproszonych rejestrów. W zeszłym roku British Airways testowała rozwiązanie wykorzystujące technologię blockchain. Pozwoliło ono na stworzenie ujednoliconej bazy danych o lotach. Celem projektu była eliminacja sprzecznych informacji, które często pojawiały się w bramkach, na monitorach lotniskowych, stronach linii lotniczej oraz w jej aplikacjach mobilnych.

Cyberbezpieczeństwo 2019

Leszek Tasiemski, wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie F-Secure, wymienia następujące trendy w zakresie cyberzagrożeń w 2019 r.:

  • spadek wymuszeń okupów (ransomware) na rzecz kradzieży mocy obliczeniowej (cryptojacking);
  • wykorzystanie sztucznej inteligencji zarówno w rozwiązaniach ochronnych, jak i cyberatakach;
  • zagrożenia związane z Internetem rzeczy (IoT);
  • szpiegostwo przemysłowe;
  • RODO jako nowy pretekst do przeprowadzania cyberataków na firmy.

Leszek Tasiemski, wiceprezes ds. badań i rozwoju, F-Secure

Jak skutecznie bronić się przed nowymi zagrożeniami? W branży cyberbezpieczeństwa coraz częściej stosowane będą rozwiązania z zakresu EDR (Endpoint Detection and Response), polegające na szybkiej detekcji intruza w systemie i reakcji na incydent. W celu lepszego wykrywania ataków producenci będą śmielej sięgali po mechanizmy z zakresu sztucznej inteligencji. Nadal nie jest to jednak samodzielna technologia, a jedynie element składowy łańcucha detekcji ataku. Ze względu na globalny niedobór specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa producenci będą także starali się obniżać poprzeczkę dla operatorów i dostarczać rozwiązania, które są proste w obsłudze i umożliwiają łatwą interpretację incydentów. Cześć z tych rozwiązań będzie automatycznie reagowała na wykryte ataki, przykładowo odcinając dostęp konkretnej maszyny do sieci.

Techniki socjotechniczne, szyfrowanie, technologia blockchain, kopanie kryptowalut, wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach, infekowanie ofiar różnymi rodzajami złośliwego oprogramowania – według specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z ESET wszystkie te formy i modele ataków będą nadal wykorzystywane przez hakerów w 2019 r.

Jak wskazuje Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET, natężenie ataków ransomware, w ostatnim czasie nieco spada na rzecz cryptominerów. W jego opinii, celem cyberprzestępców w przyszłym roku będą ataki skierowane w głównej mierze na serwisy e-commerce oraz ich użytkowników, które będą kradły dane uwierzytelniające do ich portfeli kryptowalut. Cryptominery będą również aktywne w przeglądarkach internetowych i z pewnością nie stracą na znaczeniu w 2019 r. Będą „nowym ransomwarem” przyszłego roku. Potwierdzają to przytaczane przez Phila Muncastera statystyki, które pokazują, że liczba cryptominerów wzrosła aż o 956 proc. w ciągu 2018 r.

W 2019 r. będziemy mieć do czynienia ze zwiększoną ilością fałszywych wiadomości e-mail, które coraz trudniej będzie można odróżnić od ich oryginałów. W związku z tym przedsiębiorcy muszą liczyć się ze zwiększeniem nakładów finansowych na szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa. Kolejnym aspektem, który będzie w przyszłym roku generować koszty, to inwestycje w uczenie maszynowe. Eksperci z ESET oczekują, że uczenie maszynowe pozostanie jedną z najistotniejszych technologii rozwijaną w 2019 r. Nadal rosnąć będzie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w zakresie bezpieczeństwa IT.

Dobrego i cyberbezpiecznego Nowego 2019 Roku z innowacyjnymi technologiami życzę!
Napisane przez Stefan Kaczmarek