Jaka infrastruktura i które technologie będą tworzyły sieci przyszłości, a które znikną? Najbardziej pożądana aplikacja za 10 lat? Co umożliwi rozwijanie interakcji między ludźmi i maszynami? Czego potrzebujemy do obsługi aplikacji IoT? Czy/kiedy na drogach pojawią się auta bez kierowców? Odpowiedzi na te i inne pytania – w rozmowie z Theodorem Sizerem, szefem Mobile Radio Lab w Nokia Bell Labs.
– W swojej prezentacji podczas wrocławskiej konferencji Nokia Future X Day we Wrocławiu wskazał Pan na darmowe WiFi jako jedną z topowych aplikacji obecnie (co oddaje potrzebę bycia online non-stop). Jaka będzie najbardziej pożądana aplikacja za 10 lat?
Jedną z podstawowych potrzeb ludzi jest komunikowanie się. Główne zadanie technologii ICT obecnie to pomaganie w łączeniu ludzi, pozostawaniu w stałym kontakcie (permanentnym trybie being connected), nawet jeżeli ludzie znajdują się w miejscach geograficznie oddalonych. Przedłużeniem i rozwinięciem tej elementarnej potrzeby w przyszłości będą nowe formy utrzymywania łączności. Komunikując się dzisiaj wykorzystujemy jedynie głos, czasami wideo. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość wraz ze wszystkimi możliwościami komunikacji jakie stwarzają – to kluczowe aplikacje przyszłości. Pozwolą one na bogatsze formy interakcji między ludźmi i wzmacnianie poczucia bycia razem, nawet będąc fizycznie rozdzielonym.
Kolejna istotne zjawisko niosące ogromny potencjał i niebawem eksplodujące, o którym wspomniałem podczas swojej prezentacji, to rozwijanie możliwości interakcji człowieka z maszynami, które będą wykonywać za nas pewne powtarzalne prace. Podłączanie maszyn oraz nowych aplikacji do sieci stwarza wiele nowych możliwości. To ogromna szansa dla branży ICT i główna siła napędowa jej rozwoju. Będzie to miało też wielki wpływ na ludzi. Zdalnie sterowane pojazdy, samojezdne auta czy drony dostarczające towary, paczki czy pizzę – to nie science fiction, lecz dostępne już rozwiązania. Za tego typu projektami stoją duże pieniądze przeznaczone na dalsze ich rozwijanie. Dlatego widzę ogromny potencjał w doskonaleniu interakcji zarówno pomiędzy ludźmi, jak i maszynami poprzez wykorzystanie Sieci i rozwiązań VR i AR.
– Jakie technologie i infrastruktura są niezbędne, żeby obsługiwać aplikacje przyszłości?
Podstawowe założenie brzmi: musimy mieć zapewnioną łączność zawsze i wszędzie (being connected always and everywhere). Sieci bezprzewodowe – mogą to być LTE, WiFi, 5G, Bluetooth itp. – to optymalne technologie komunikacyjne. Większość połączeń będą obsługiwały sieci LTE oraz WiFi, które jest bardzo dobrą technologią do obsługi aplikacji głosowych, przeglądania internetu i pobierania plików wideo, ale już niewystarczającą w przypadku systemów wymagających dużej niezawodności i minimalnych opóźnień. 5G potrzebujemy do obsługi zaawansowanych aplikacji wymagających bardzo szybkich łączy, z którymi nie radzi sobie LTE.
Nie ma jednego rozwiązania. 5G to tylko jedno z nich i nie zastąpi swoich poprzedników, lecz będzie wykorzystywać ich największe atuty. Trzeba będzie używać różnych dostępnych narzędzi i technologii. Dużo mówi się o Massive MIMO – technologii, która powstała w moim laboratorium, z czego jestem dumny. Odegra ona ważną rolę zwłaszcza na gęsto zabudowanych, zaludnionych obszarach miejskich.
– Kiedy zobaczymy na drogach auta bez kierowców?
Sądzę, że nie mamy jeszcze w pełni gotowych technologii, co prawda w USA są przeprowadzane testy m.in. przez Google. Uważam, że pierwszymi samojezdnymi pojazdami na drogach nie będą samochody osobowe, lecz ciężarówki. Volvo w Szwecji prowadzi jazdy testowe tirów. Z całą pewnością autonomiczne pojazdy to ogromna szansa. Kolejna to dostarczanie paczek – drogą lądową za pomocą kołowych pojazdów lub powietrzną przy użyciu dronów. Prowadzenie auta możemy potraktować po prostu jako usługę, w której może wyręczyć nas maszyna, dzięki czemu zaoszczędzimy czas.
Samojezdne ciężarówki Volvo w kopalni
Konwój ciężarówek bez kierowców
Theodore Sizer jest wiceprezesem (VP) ds. badań sieci radiodostępowych w Bell Labs, gdzie pracuje od 1985 r. Większą część zawodowego życia spędził w Lucent Technologies, a po przejęciu tej firmy w Alcatel-Lucent (dzisiaj część grupy Nokia). Miał duży udział w opracowaniu koncepcji lightRadio oraz „małych komórek”. Dzisiaj jest zaangażowany w prace nad technologiami 5G. Jest autorem przeszło 50 publikacji naukowych.
- Które technologie będą traciły na znaczeniu?
- Jaka infrastruktura, które technologie, poradzą sobie z aplikacjami IoT?
- Jakie są najważniejsze wyzwania dla sieci przyszłości określanej przez Nokię jako Future X Network?
odpowiedzi na te pytania – w pełnym zapisie wywiadu opublikowanym w serwisie TELKO.in.
Pozostaw komentarz